Added by on 2011-03-03

Bilmediğimiz dönemlerdeki farklı yaşamları kostüm ve atmosferlerle günümüze getiren dönemsel filmler arasında genelde en sevdiklerim aşk filmleridir. Gösterişli kostümler, balolar, nezaket timsali şık erkekler bunun önemli bir sebebi elbette. Bilmediğiniz bir dönemle ilgili hayal edebilecekleriniz daha geniş olduğu için yaratılan abartılı -belki zamanına göre gerçekçi- aşk hikayeleri daha etkileyici bir hal alır. Edebi yönleri ağır basan bu aşk hikayeleri kimi zaman yarattıkları çarpıcı atmosferle kalabalık bir hayran kitlesi elde etse de genelde kadınların daha çok sevdiği bir tür olarak karşımıza çıkıyor.

Pride and Prejudice (Aşk ve Gurur)

Listenin başlarında olmasındaki temel sebep Bay Darcy rolüne harika uymuş Matthew Macfadyen olabilir ancak genel olarak oyuncu seçimi, müzik ve mekanlar olması gerektiği kadar romantik. Yağmurda aşk itirafları, ihtişamlı balolar, saraya benzer evler, atlar, harika bir doğa falan derken ortaya izlenmesi gereken bir film çıkmış. Başrollerinde Matthew Macfadyen dışında Keira Knightley, Donald Sutherland ve küçük kız kardeş Kitty rolünde Carey Mulligan gibi güçlü isimler var. İngilizlerin “çalıkuşu” olarak tanımladığım “Aşk ve Gurur” bu türün sağlam örneklerinden biri kesinlikle.

Aşk ve Gurur Öpüşme Sahnesi İzle

Atonement (Kefaret)

Gerilimi, oyunculukları ve hikayesiyle 2000’li yılların kesinlikle en iyi filmleri arasında olan Atonement bir yalanın gelebileceği en uç noktayı ve hayatları kararan karakterleri gözlerimizin önüne seriyor. Savaş döneminin ağırlığını da hissettiren Atonement’ın bir türlü kavuşamayan tutkulu aşıklarını Keira Knightley ve James McAvoy canlandırıyor.

Legends of the Fall (İhtiras Rüzgarları)

Sarı uzun saçları rüzgarda süzülürken size doğru koşan Brad Pitt bu filmin listeye girmesi için yeterli olsa da serseri ruhlu bir erkeği yasak aşkıyla evcilleştiren Susannah (Julia Ormond) her kadının ideali haline gelir. Gizli ve yasak aşkın heyecanı muhteşem manzaralarla birleşiyor ve savaş dönemi atmosferi ortamı daha kasvetli hale getiriyor. Kısacası içiniz ezile ezile izliyorsunuz hem de defalarca…

Bright Star (Parlak Yıldız)

25 yaşında hayatını kaybeden ünlü şair John Keats‘in şiirlerini adadığı büyük aşkı Fanny Brawne ile ilişkisini anlatan film 2009’un en iyi filmlerinden biri olarak gösterilmişti. Yine kostüm ve mekanlarla başka bir çağı yaşarken şiirlerle bezenmiş büyük ve dramatik bir aşk hikayesi izliyorsunuz.

Far and Away (Uzak Ufuklar)

Fakir ama ekmeğini taştan çıkaran Joseph ile zengin ama mutsuz Shannon’ın aşk hikayesine tanık olduğumuz film Tom Cruise ve Nicole Kidman‘ın uyuştuğunu zaten bildiğimiz kimyasıyla çekici hale geliyor. Kaçamak bakışlar, gizli kıskançlıklar ve hayat mücadelesiyle geçen hikaye toprak sahibi olmak için yaşanan çekişmeleri de gözler önüne seriyor.

Romeo and Juliet

William Shakespeare’in efsane eseri Romeo ve Juliet’e modern bir uyarlamayla yaklaşan film Leonardo DiCaprio ve Claire Danes‘in ilk gençlik yıllarındaki masum görüntüleriyle birleşince iyi bir sonuç doğurmuştu. Seveni kadar sevmeyeni de olan filmi beğenenler arasında olduğum için gönül rahatlığıyla öneriyorum.

Romeo ve Juliet Öpüşme Sahnesi İzle

Robin Hood

Her zaman Kevin Costner‘ın Robin’i canlandırdığı versiyonu tercihimdir ama geçen sene Russell Crowe ve Cate Blanchett gibi 2 güçlü ismin yer aldığı yeni bir Robin Hood versiyonu hayatımıza girdi. İyi kalpli biraz serseri hırsızımız kalbini kaptırır ve onun için mücadeleyi hiç bırakmaz. 1991 versiyonunun soundtrack şarkısı Bryan Adams imzalı Everything I Do ‘dan anlaşıldığı üzere çok daha romantik olduğunu söylemeye gerek yok herhalde. Özellikle filmin sonunda ormanda sarı yapraklarla dolu evlilik sahnesi favori sahnelerimdendir.

Australia

2. Dünya Savaşı gölgesinde verilen hayat mücadelerine ve Nicole Kidman ve Hugh Jackman‘ın hayat verdiği karakterlerin aşkına tanık oluyoruz. İzlenmesi gerekenler arasında.

Becoming Jane (Aşkın Kitabı)

Aşk ve Gurur romanının yazarı Jane Austen‘ın bu kitabı yazarken ilham aldığı gerçek aşkını anlatan filmin yıldızları Anne Hathaway ve James McAvoy. Bu listede de yer alan Atonement’da da oynayan MacAvoy’un tarihi filmlere yakışan hoş bir karizması olduğunu düşünüyorum. Becoming Jane’in tutkulu aşıkları baskı dolu bir dönemde aşklarını yaşama mücadelesi veriyor.


Etiketler:      

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*